مقالات

فشار خون بالا چند است؟

هایپرتنشن

تعریف فشار خون نرمال

فشار خون نرمال کمتر از ۱۲۰/۸۰ می باشد. مارک گذاشتن برای بیمار به عنوان بیمار فشار خونی، بایستی میانگین فشار خون بیمار، در وضعیت عادی زندگی (ambulatory)، مکرر طی ۲۴ساعت اندازه گیری و میانگین آن بالاتر از ۱۳۵/۸۵ باشد. به یاد داشته باشید که کنترل فشار خون بسیار حائز اهمیت است چون کنترل فشار خون باعث کاهش ریسک قلبی تا ۵۰٪، کاهش سکته مغزی تا ۴۰٪ و کاهش سکته قلبی تا ۲۵٪ می شود.

 

آموزش طرز صحیح اندازه گیری فشار خون

۱)بیمار ۵دقیقه بنشیند.

۲)تکیه به صندلی بزند.

۳)کف پا کاملا روی زمین باشد.

۴)بازوی بیمار به محاذات قلب باشد

۵)کاف فشار سنج خیلی بزرگ یا خیلی کوچکتر از بازوی بیمار نباشد.

۶)بیمار کاملا آرام باشد و صحبت نکند.

۷)دستگاه کالیبره باشد و عقربه روی ۰ باشد.

۸) قبل از اندازه گیری فشار خون مثانه خالی باشد و بیمار کافیین یا سیگار مصرف نکرده باشد.

 

فشار خون بالا چند است؟

در زیر، مجموع تعاریفی که برای فشار خون بالا موجود است را برایتان آورده ام:

۱.فشار خون سیستول (ماکزیمم) بالای ۱۴۰ در سن کمتر از ۶۰سال و فشار سیستول بالاتر از ۱۵۰در سن بیشتر از ۶۰سال.
۲.فشار دیاستولیک (مینیموم) بالای ۱۰۰ در هر سنی
۳.بیماران فشار خون مزمن که فشار بالای ۱۸۰/۱۰۰ دارند.

 

در گذشته برای تقسیم بیماران اورژانس با فشار خون بالا از ترم (واژه) های Emergent HTN , Urgent HTN ,HTN crisis استفاده می شد ولی اخیرا از ترم های HTN+TOD یا new onset of HTN استفاده می شود. منظور از TOD (Target Organ Damage) یا آسیب ارگان های حیاتی می باشد.

 

در برخورد با بیماران فشار خون بالا سه حالت ممکن است

۱)حالت اول: بیمار با فشار خون بالا و آسیب ارگان های حیاتی (TOD) که اورژانس فشار خون می باشند و باید بستری شوند و درمان وریدی بگیرند. از علایم مربوط به TOD (Target Organ Damage) و آسیب ارگان های حیاتی: علایم فوکال نورولوژی FND، تغییر سطح هوشیاری AMS، درد قفسه سینه، تنگی نفس یا کم آوردن تنفسی، کاهش حجم ادرار می باشد. علایم سردرد، سرگیجه و اپیستاکسی جزو این علایم نیست.

۲)بیماران با سابقه فشار خون بالا ولی آسیب ارگان های حیاتی ندارند که معمولا شامل دو دسته بیمار می شوند:

حالت دوم: کسانی که کنترل ضعیف فشار دارند و داروهایشان را منظم مصرف نمی کنند.

حالت سوم: افرادی که به تازگی دچار فشار خون بالا شده اند.

اگر بیمار بدون علایم آسیب ارگان های حیاتی باشد، معمولا فشار خون به تدریج کاهش می یابد و اگر کاهش نیافت یک دوز از داروی خود بیمار در اورژانس به وی داده می شود و مجددا ارزیابی می شود و در صورت بهبود علایم به متخصص قلب یا داخلی ارجاع داده می شود.

اغلب بیماران دچار سردرد و سرگیجه هستند. همین سردرد یا به طور کلی هر دردی باعث افزایش فشار خون بیمار می شود و از طرفی فشار خون بالا باعث تشدید سردرد می شود و سیکل معیوب اتفاق می افتد. برخی با علایم سرگیجه و حالت تهوع مراجعه می کنند که این خود نیز باعث افزایش فشار می شود، لذا در این موارد تجویز مسکن و ضد سرگیجه و تهوع باعث کنترل فشار خون بدون نیاز به داروی فشارخون می شود. فراموش نکنید که به موارد white coat و masked HTN دقت شود و یادتان باشد که به طور کلی بیماران با فشار خون بالا اغلب سابقه قبلی دارند.

 

برخورد با بیماران فشارخون بالا و آسیب ارگانهای مهم در اورژانس ویژه کادر درمان

اغلب مراجعین اورژانس با فشارخون بالا اغلب دچار TOD نیستند و با درمان حمایتی قابل کنترل هستند ولی در مورد بیماران با TOD بایستی حتما بستری و درصورت نیاز در icu بستری شوند. طبق رفرانس های طب اورژانس و گایدلاین JNC7-8 در تمام بیماران بستری توصیه به انجام آزمایش بیوشیمی، آنالیز ادرار، CXR و نوار قلب می شود.

 

بیماران فشار خون بالا بر اساس ارگان درگیر شده درمان های متفاوتی دارند

۱.بیماران Hypertensive encephalopathy: علایم بصورت سردرد شدید و کاهش سطح هوشیاری بعضا کوما و تشنج که در معاینه ته چشم papil edemaدارند. FND بیماران از محدوده خاص مغزی پیروی نمی کند (برعکس استروک یا توده مغزی)، سی تی اسکن مغز نرمال است و درمان با لابتالول یا نیکاردپین است. ترمی تحت عنوان PRES (posterior reversible encephalopathy syndrome) با علایم سردرد، تشنج، تاری دید، تغییر سطح هوشیاری که با درمان فشار خون به سرعت قابل برگشت است.

۲.بیماران با درد قفسه سینه و ACS که هدف درمان با ترکیبات نیترات و کاهش ۳۰-۴۰٪ MAP است . همچنین در بیماران نارسایی قلبی استفاده از انالاپریل، نیکاردپین کمک کننده است، در کل در این بیماران هدف بهبود علائم بیماران است نه رسیدن MAP آنها به عددی خاص.

۳.بیماران با Aortic Dissection: بهترین درمان اسمولول یا لابتالول و نگه داشتن فشار بیمار SBPکمتر از ۱۱۰و PRکمتر از ۶۰

۴.بیماران با Acute stroke : در بیماران کاندید ترومبولیتیک فشار خون در حد ۱۸۵/۱۱۰نگه داشته می شود و درصورت فشار بالای ۲۲۰/۱۲۰ درمان با نیکاردپین (لابتالول آلترناتیو است) شروع می شود. نیترات و سدیم نیترو‌پروساید اصلا نباید تجویز شوند.

۵.بیماران با acute kidney injury: در صورت افزایش کراتینین بیشتر از۰/۳ طی ۴۸ ساعت اخیر یا افزایش ۱/۵ برابری Cr طی ۷روز اخیر یا کاهش حجم ادرار کمتر از ۰/۵cc/kg طی ۶ ساعت اخیر بایستی درمان با فنول دوپام یا نیکاردپین یا لابتالول شروع شود.

۶.بیماران با علایم اکلامپسی یا پره اکلامپسی درمان قطعی زایمان است و کنترل فشار خون با سولفات منیزیوم و هیدرالازین می باشد.

۷.در بیماران با کریز سمپاتومیمتیک در بیماران فئوکروموسایتوما یا مصرف کوکائین یا آمفتامین درمان با بنزودیازپین یا فنتولامین کمک کننده است. اگر این بیماران همزمان درد قفسه سینه داشته باشند درمان با نیترات انتخابی است.

 

 

منبع: ROSEN’s EMERGENCY MEDICINE2018

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *