صلاحیت بالینی, نورولوژی

بیمار با سردرد ، تب و استفراغ جهنده

سردرد و استفراغ جهنده
آقای جوان با سر درد و استفراغ جهنده به مدت ۱۲ ساعت که در معاینات عمومی فقط تب ۳۸.۹داشته است همچنین خواب آلوده است.محتمل ترین تشخیص چیست؟معاینات لازم دیگر را بفرمایید؟

 

-با توجه به علایم محتمل ترین تشخیص ؛ مننژیت می باشد.

 

مننژیت

 

 

-برای انجام معاینات قدم اول : سلام ، احوالپرسی ، معرفی خود، کسب اجازه و قرار گرفتن در سمت راست بیمار می باشد.

باید تست های تحریک مننژ و افتالموسکوپی انجام شود و در صورتی که دانشجو به معاینات دیگری اقدام نماید ارزیاب از ایشان می خواهد که معاینه مننژ را انجام بدهد و یک نمره از دانشجو کسر می کند.
۱-بررسی سفتی گردن( NECK RIGIDITY ): خواباندن بیمار روی تخت و خم کردن سر وی روی سینه توجه به درد و مقاومت در برابر خم شدن گردن
۲-بررسی علامت برودزینسکی ( BRUDZINSKI SIGN ) : خم کردن گردن بیمار و توجه به فلکسیون زانو و هیپ
۳-بررسی علامت کرنینگ ( KERNINGS SIGN ) : قرار دادن مفاصل هیپ و زانو در حالت فلکسیون و سپس راست کردن زانو
توجه به مقاومت و درد در برابر راست کردن زانو
۴-افتالموسکوپی : دانشجو باید اشاره کند که اتاق باید تاریک شود . صفحه عدسی را روی نور سفید با پرتو مدور کوچک تنظیم نماید. صفحه عدسی روی دیوپتر صفر یا متناسب با عینک خود تنظیم کند.
-از بیمار بخواهد که مستقیم رو به جلو نگاه کرده و نگاه خود را بر روی یک هدف دور ثابت کند با توجه به انجام معاینه بر روی مولاژ توضیح دهد:
-معاینه چشم راست با دست راست و چشم چپ را با دست چپ شروع کرد
-با انگشت شست دست آزاد پلک فوقانی چشم بیمار را بالا برد و افتالموسکوپ را نزدیک پیشانی خود نگه داشته و از فاصله ۴۰ سانتی متر و با زاویه ۲۰درجه خارج تر نسبت به مرکز چشم ، به چشم بیمار نگاه کرد و در طول همان خط به طرف بیمار حرکت کرد بطوریکه بتواند دیسک بینایی و عروق را ببیند
در نهایت اعلام کند که دیسک بینایی بیمار ، دچار ادم پاپی شده است

در صورتی که دانشجو به طور خود به خودی به افتالموسکوپی اقدام نکرد و ارزیاب از دانشجو بخواهد که افتالموسکوپی را انجام بدهد باید نیم نمره از دانشجو کسر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *