مقالات

سوالات باز و بسته

سوال
محتوا پنهان

سوالات بسته با بله یا نه یا جواب های یک یا دوکلمه ای پاسخ داده می شوند. سوالات بسته برای شروع گفتگو مفید هستند اما به دنبال آنها باید سوالات باز مطرح کنیم. سوالات باز به پاسخ های بلندتری نیاز دارند. چنین سوالاتی، پاسخی بیش از جواب بله یا نه را می طلبند. سوالات باز طرف مقابل را به گفتن جزئیات بیشتر تشویق میکند. وقتی سوالی می پرسیم که جواب آن توضیحی است، طرف مقابل می تواند هر طور که می خواهد بصورت طولانی یا کوتاه جواب دهد. طرف صحبت تا هر کجا که احساس آسودگی کند، به سوالات باز جواب می دهد. این سوالات برای باز کردن در آشنایی با غریبه ها مناسب است. در این مقاله با انواع سوالات باز و بسته آشنا می شویم.

 

سوالات بسته

بیشتر مواقع با عباراتی مثل «چه کسی؟ کجا؟ کدام؟» شروع می شوند. سوالات ممنوعه را به دلیل شخصی بودن، از غریبه ها نپرسیم و این جزو اشتباهات رایج است؛ بطور مثال نپرسیم که «مجردی یا متاهل؟ ازدواج کردید؟ چند سالتان هست؟ بچه دارید؟ می دانید سیگار کشیدن چقدر ضرر دارد؟ این را چند خریدی؟ چقدر حقوق می گیری؟» به جای آن پیشنهاد می دهم مثلا به جای سوال های «مجردی یا متاهل؟ یا ازدواج کردی؟ یا بچه داری؟» بهتر است بپرسیم «از خانواده ات بگو». اگر کسی از ما سوال بسته پرسید، جهت به جریان افتادن گفتگو از پاسخ های تک واژه ای خودداری کنیم. خودمان در یکی دو جمله پاسخ را ادامه دهیم. در غیر اینصورت گفتگو پایان می یابد. بعنوان مثال:«شغلت را دوست داری؟ جواب دهیم: بله،این که در کارم با آدم های زیادی در ارتباط هستم را خیلی دوست دارم. بودن با آدم ها مرا شادتر می کند.»

نمونه سوالات بسته:

۱.خانه شما در این محل هست؟

۲.این غذا را دوست دارید؟

۳.ساعت چند است؟

۴.سرگرمی مورد علاقه ات چیست؟

۵.کی رسیدی؟

۶.اهل کجایی؟

۷.خوش می گذرد؟

۸.خوش گذشت؟

۹.شغلت را دوست داری؟

۱۰.کتاب می خوانی؟

 

 

سوال

 

 

سوالات باز

بیشتر مواقع با عباراتی مثل«چطوری؟چرا؟چه جوری؟» شروع می شوند.در سوالات باز آوردن کلمه چرا در ابتدای جملات، باعث می شود مخاطب احساس کند ما می خواهیم به او حمله کنیم.پس تا جایی که می شود از آوردن چرا در ابتدای جملات خودداری کنیم. به جای چرا…؟ از چی شد که…؟ استفاده کنیم. جهت به جریان افتادن گفتگو، به دنبال سوالات بسته، سوالات باز بپرسیم. در حقیقت پرسیدن سوالات باز باعث می شود مخاطب، داستان خود را برای ما تعریف کند. توجه کنید که سوالات را طوری طراحی کنیم که طرف مقابل قادر به پاسخ دادن آن باشد. بنابراین سوالات ساده، واضح و قابل فهم بپرسیم. برای بیشتر آدم ها پاسخ به سوالات آشنا و ساده راحت تر از جواب دادن به سوالات پیچیده ای هست که آنها را تحت فشار قرار می دهد. به مخاطبمان نگوییم از خودت برایم بگو. در پاسخ به این درخواست، بعضی افراد که نمی دانند از کجا شروع کنند،مِن مِن کنان با ناراحتی به ما نگاه می کنند. بعضی ها هم یک مرتبه وارد موضوع می شوند و به صورت مفصل راجع به خودشان تعریف می کنند. طوری که حوصله مان سر می رود و خوابمان می گیرد. بنابراین پرسش های محدودتر و به نسبت غیر شخصی تری مانند «چند وقت است در این محل زندگی می کنید؟ پارک مورد علاقه ات کدام است؟ چه فیلمی را تا حالا دوست داشتی؟» مطرح کنیم. حالا اگر یکی از ما پرسید «از خودت برایم بگو، بهتر است جواب دهیم: قصه اش دراز است، می شود چیز مشخص تری بخواهی؟». همچنین توجه کنید پرسیدن سوالات باز از آشنایان راحت تر از افرادی است که برای اولین بار می بینیم. پس برای غریبه ها احتیاط بیشتری به خرج دهیم. برای غریبه ها تا به ما اعتماد نکنند، سخت است که به سوالات جواب توضیحی بدهند.

نمونه سوالات باز:

۱.چی شد که این مقصد رو برای سفر انتخاب کردی؟

۲.چی شد که وارد این شغل شدی؟

۳.چطوری این کار رو انجام دادید؟

۴.چطوری می توانم این کار رو شروع کنم؟

۵.برای چه کاری به بندرعباس آمده اید؟

۶.چه کار می کنی که اینقدر اندامت متناسبه؟

۷.دوست داری اوقات فراغتت رو چطوری بگذرونی؟

۸.برام بگو که….

۹.چطور شد که…

۱۰.به نظرت… چه طور می اومد؟

 

گفتگوی خوب نه تنها موجب ظهور عقاید و تبادل نظرات می شود، بلکه برداشت زنده تری از طرفین گفتگو به یکدیگر می دهد. قبل از حضور در یک محیط جدید، بهتر است با در نظر گرفتن یک سری سوالات، خود را آماده کنیم. آمادگی قبلی باعث بالا رفتن اعتماد به نفس ما می شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *