مقالات

درد قلبی چیست و چه باید کرد؟

درد قلبی

خیلی از مراجعین اورژانس، بیماران با شکایت درد قلبی هستند که بسیار نگران هستند، همراهان نیز به علت اطلاعات ناکافی با نگرانی خود باعث اضطراب بیشتر بیمار می شوند. در این مقاله به توضیح ساده درد قلبی تیپیک، غیرتیپیک و سندرم قلبی حاد (acute coronary syndrome) خواهم پرداخت، در صورت بروز این علایم تا رسیدن EMS یا مراجعه به اورژانس یا پزشک چه اقدامات اولیه ای انجام دهیم؟

 

درد قلبی تیپیک

دردی است با ماهیت فشارنده و احساس سنگینی در ناحیه پشت جناق سینه با انتشار به قفسه سینه ، کتف، گردن، فک تحتانی، شکم می باشد. درد با نفس کشیدن، تغییر پوزیشن ارتباطی ندارد و اغلب چند دقیقه طول می کشد.

 

درد آتیپیک

دردی است به صورت درد سرمعده یا شکم، خستگی، تنگی نفس یا نفس کم آوردن که اغلب در افراد مسن، خانم ها، دیابتی ها بروز می یابد. بیماران زیادی هستند که تنها با شکایت درد اپیگاستر (درد سر معده)مراجعه کرده اند و پس از اخذ نوار قلب متوجه سکته قلبی حاد در ایشان شده ایم؛ اگر فردی دچار این علایم تیپیک شد یا علایم آتیپیک که به درمان اولیه پاسخ نداده است، یا فرد مسن و خانم ها یا دیابتی ها با علایم آتیپیک بایستی حتما بررسی قلبی شوند.

 

درد قلبی غیرایسکمیک

دردی است به صورت درد تیر کشنده در حد چند ثانیه یا چندین ساعت متمادی می باشد و با نفس کشیدن بدتر می شود.

 

آنژین قلبی

درد قفسه سینه یا پشت جناق سینه با ماهیت فشارنده که حدود ۲-۲۰ دقیقه طول می کشد و‌ انتشار به فک تحتانی تا شکم دارد و همراه با علایم تعریق سرد،تهوع و استفراغ می باشد این درد تیپیک را angina گویند، چنانچه angina در هنگام استراحت طی یک هفته اخیر، یا باعث محدودیت فعالیت معمول طی دوماه اخیر، یا تشدید علایم طی دو ماه اخیر شده باشند بایستی حتما بررسی قلبی اورژانسی انجام شود.

 

تنگی نفس فعالیتی

تنگی نفسی است که طی دو هفته اخیر تشدید یافته است یا با فعالیتی بیشتر از حد معمول دچار تنگی نفس یا shortness of breathing می شوند بایستی بررسی قلبی شوند.

 

 

درد قلبی

 

اقدامات حیاتی پس از بروز درد قلبی

۱.قبل از انجام اقدامات زیر و یا ضمن انجام آن، به EMS اورژانس ۱۱۵ حتما اطلاع بدهید.

۲.درصورت بروز درد قلبی حاد در اطرافیان ، ابتدابه فرد آرامش و اطمینان دهیم چون اضطراب باعث افزایش ضربان قلب و افزایش کار قلبی می شود و باعث بدتر شدن شرایط بیمار سکته قلبی می گردد. توصیه می شود در منزل آسپرین جویدنی ۳۲۵ میلی گرم و قرص زیرزبانی نیتروگلیسیرین ۰/۴میلی گرمی داشته باشید.

۳.در صورتی که فرد سابقه مشکلات قلبی یا دیابت، فشار خون، چربی خون دارد یا سابقه سکته قلبی در فامیل درجه یک زیر ۵۰ سالگی داشته یا حتی فرد جوان بدون هیچ سابقه ای دچار درد قلبی تیپیک شد، پس از آرامش و اطمینان بخشی، فرد در وضعیت استراحت دراز بکشد، نصف یا یک عدد قرص آسپرین جویدنی ۳۲۵ میلی گرم را کامل بجوند ( قرص آسپرین بچه ۸۱ میلی گرم در درد حاد قلبی مفید نیست و قرص آسپرین جویدنی از راه مخاط دهان جذب می شود و باعث تسریع اثربخشی میشود)،سپس قرص زیرزبانی نیتروگلیسیرین را هر ۵دقیقه تا سه نوبت به ایشان بدهید (اگر بیمار فشار پایین دارد و نبض مچ دست بیمار به خوبی لمس نمیشود بهتر است استفاده نشود). به یاد داشته باشید این اقدامات، ساده ولی بسیار حیاتی هستند.

۳.در صورتی که فرد در منزل یا حین انتقال به بیمارستان دچار تشنج شد (این تشنج به علت اختلال ریتم قلبی است و فرق آن با تشنج ناشی از مشکلات مغز و اعصاب در نبود نبض مرکزی گردن است که در تشنج قلبی لمس نمیشود)، یا دچار کاهش هوشیاری یا بیهوشی شد، بایستی بلافاصله عملیات cpr و ماساژ قلبی را شروع کنید و‌ تا رسیدن دستگاه شوک یا AED این کار را ادامه دهید.

 

با توجه به پایین آمدن سن سکته قلبی و بسیاری از موارد مرگ و میر که قبل از رسیدن به بیمارستان اتفاق می افتد، همه افراد خانواده از کودکان تا والدین بایستی نسبت به این علایم آگاه واقدامات اولیه و عملیات CPRرا آموزش دیده باشند و بلافاصله به اورژانس ۱۱۵(EMS)اطلاع دهند. آمبولانس ها و موتور آمبولانس های کشور مجهز به دستگاه AEDیا شوک هستند و پس از اخد نوارقلب بربالین بیمار،به مرکز اورژانس ارسال و پس از رویت متخصص قلب،درصورت تشخیص سکته حاد قلبی ،کد ۲۴۷ فعال شده و بیمار به مرکز دولتی مجهز به آنژیوپلاستی و PCI منتقل می گردد درصورتی که امکانات PCI فراهم نباشد بیمار کاندید دریافت دارو ترومبولیتیک (ضدلخته) می شود.

 

 

منبع ROSEN’EMERGENCY MEDICINE2018

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *