مقالات

بیمار با شکایت برق گرفتگی

بیمار با شکایت برق گرفتگی

آسیب های ناشی از برق گرفتگی

این آسیب ها به ولتاژ پایین (کمتر از ۶۰۰) و بالا تقسیم می شوند. ولتاژ بالای ۱۰۰۰ کشنده و ولتاژ خانگی ۲۲۰ولت می باشد. عبور جریان الکتریکی باعث انقباضات تتانی عضلات میشود که در صورت شدید بودن باعث شکستگی و دررفتگی مفصل بخصوص در ناحیه شانه میشود. اگر بیمار نتواند از جریان الکتریکی رها یابد آسیب شدیدتر خواهد بود. به ازای هر ۳۰ثانیه بیشتر در تماس الکتریکی بودن، آسیب حرارتی ۹۰برابر بیشتر می شود.

جریان الکتریکی‌باعث دیس ریتمی قلبی آنی، ایست تنفسی یا تشنج می شود، جریان هایی که از قفسه سینه عبور می کنند از دست ها به سمت پا، یا از نوک سر به نوک پا، یا به صورت افقی از دستی به دست دیگر بیشتر باعث آسیب قلبی می شود، آسیب قلبی کشنده به صورت آسیستول یا vf اغلب در ولتاژ بالای ۱۰۰۰ و قبل رسیدن فرد به بیمارستان رخ می دهد.

مثالی از بیمار با شکایت برق گرفتگی

مثال: بیمار خانم ۵۶ساله با شکایت برق گرفتگی که نیم ساعت قبل مراجعه به اورژانس، هنگام بازکردن در یخچال دچار برق گرفتگی شده بطوری که توان رهایی از آن را نداشته و مدتی (به گفته بیمار چند دقیقه) دستانش به یخچال متصل بوده است‌ و پس از قطع جریان برق توسط پسرش، رهایی یافته است. بیمار پرتاب نشده بود و تروما به سر و گردن یا سایر ارگان ها نداشته و تنها از درد در ناحیه شانه ها شکایت داشت. در سوابق بیماری نکته ای نداشت. چه اقداماتی برای ایشان انجام می دهیم؟

پیشنهادی  بوپرنورفین یا b2

 

۱.چک علایم حیاتی

در بدو ورود علایم حیاتی چک شد که پایدار بود.

۲.گرفتن نوار قلب

نوار قلب بعمل آمد که شواهدی به نفع دیس ریتمی نداشت. با توجه به ولتاژ پایین و شهری برای بیمار نکته خاصی مطرح نبود.

۳.تحت نظر گرفتن بیمار و انجام اقدامات درمانی بسته به شرایط بیمار

پس از مدتی تحت نظر بودن، در معاینه سیستمیک جز تندرنس در ناحیه شانه ها نکته ای نداشت، دفورمیتی یا تورم در ناحیه شانه ها نداشتند (به علت overweight بودن محسوس نبود). ستون فقرات و لگن نکته ای نداشت. درد در ناحیه شانه ها ابتدا به انقباضات تتانی ربط داده شد، نبض های دیستال کاملا نرمال بود،معاینه حسی و حرکتی اندام فوقانی نکته ای نداشت، آثار زخم ورودی و خروجی جریان برق در کف دست ها و پاها رویت نشد. بیمار پس از یکساعت علی رغم دریافت مسکن و مخدر همچنان از درد شکایت داشت، که از ایشان گرافی دوطرف شانه بعمل آمد که شکستگی و در رفتگی سر هومروس چپ و شکستگی توبرکل بزرگ و سر هومروس راست رویت شد. بلافاصله جهت بیمار اسلینگ دوطرفه بعمل آمد. ویزیت اورتوپدی انجام و کاندید عمل جراحی شد . باتوجه به شدت آسیب در ناحیه شانه، آزمایشات درخواست شد که نکته ای نداشت و در نهایت بیمار تحت عمل قرار گرفت.

۴.ترخیص بیمار پس از stable  شدن ایشان

 

اقدامات مراقبتی در صحنه حادثه و پیش بیمارستانی در بیمار با شکایت برق گرفتگی

۱.در فاصله ده متری از خطوط جریان قوی برق و منبع برق باشید.

۲.اگر برای شما خطرناک نیست،منبع الکتریکی راقطع کنید.

پیشنهادی  جزئیات برگزاری آزمون‌های میان دوره پیش کارورزی و علوم پایه آبان ماه ۱۴۰۰ اعلام شد.

۳.اگر منبع قابل خاموش کردن نیست، فرد امدادگر شرط احتیاط آسیب الکتریکی را رعایت کند.

۴.دستکش و کفش پلاستیکی بپوشید.

۵.از چوب یا جسمی نارسا جهت جدا کردن فرد از سیم یا منبع الکتریکی استفاده کنید. توجه کنید در ولتاژ بالای ۶۰۰،چوب خشک رسانا شده و جریان الکتریکی را عبور میدهد.

۶.در فرد آسیب دیده اقدامات باز کردن راه هوایی و احیا را انجام دهید.

۷.اگر ممکن است بی حرکتی ستون فقرات بخصوص ناحیه گردن را انجام دهید.

ولتاژ قوی DC,AC باعث آسیستول (ایست قلبی) ،آپنه (ایست تنفسی) می شود؛ بنابراین باز کردن راه هوایی، حتی در شرایط بالای زمین در کارکنان بالای دکل های برق فشار قوی توصیه شده است.

 

اقدامات در اورژانس برای بیمار با شکایت برق گرفتگی

۱.بیماران بی علامت و آسیب ولتاژ پایین (شهری) ، فقط نوارقلب گرفته شود

۲.درصورت نرمال بودن و معاینات طبیعی (معاینه نورولوژیک، معاینه پوست از نظر ورود خروج جریان و‌سوختگی، معاینه اورتوپدی، معاینه بینایی و توجه به سوختگی استنشاقی) قابل ترخیص هستند و نیاز به مانیتورینگ و آزمایشات نیست.

۳.دربیماران علامتدار (حتی با ولتاژ پایین) یا ولتاژ بالا حتی در صورت بی علامت بودن بایستی بستری، مانتیورینگ، آزمایشات و گرافی ارسال شود، مایع درمانی براساس پارکلند و توجه به سندرم کمپارتمان و میوگلوبینوری و حفظ میزان ادرار در حد ۱-۲سی سی /کیلوگرم/ساعت انجام شود. در صورت میگلوبینوری یا ولتاژ بالای ۱۰۰۰ ،بیمار بایستی به مرکز سوختگی اعزام شود. در زنان باردار ۲۰-۲۴هفته ، بایستی ۴ساعت تحت مانیتورینگ و تعیین FHR قرار می گیرند. در کودکان توجه شود به آسیب دهان و احتمال آسیب عروقی و خونریزی (شریان لبیال) به صورت تاخیری تا دو هفته بعد و بایستی به والدین آموزش و آگاهی داده شود.

پیشنهادی  اثربخشی واکسن سینوفارم در کودکان 3 تا 11 ساله

 

منبع: Tintinalli’sEmergency Medicine 2019

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *