اطلاعات دارویی

استامینوفن (Acetaminophen)

استامینوفن

دسته دارویی

ضد تب، ضد درد غیر نارکوتیک

 

مصرف در حاملگی

گروه B و از جفت عبور کرده و همچنین وارد شیر می شود.

 

موارد مصرف

یکی از مهمترین داروهای ضد درد غیر استروئیدی، استامینوفن است که نام دیگر آن پاراستامول است. اثرات ضد درد، تب بر و ضد التهاب است و فاقد کورتون (کورتیکواستروئید) می باشند.

 

نحوه ی مصرف استامینوفن

-مقدار مصرف داروی استامینوفن در اطفال با توجه به وزن ، سن و نوع بیماری توسط پزشک یا داروساز قابل محاسبه است . به همین دلیل این دارو را دقیقاً به مقداری که پزشک توصیه نموده است مصرف نمایید .

-مصرف استامینوفن در بزرگسالان به طور معمول ۵۰۰میلی گرم تا ۱گرم هر ۴تا ۶ ساعت می باشد . همچنین حداکثر مجاز مصرف روزانه ی استامینوفن ، ۴گرم در روز می باشد .

نکته: گاهی بیمار چند داروی حاوی استامینوفن را همزمان با هم مصرف می کند و متوجه مصرف بیش از حد مجاز استامینوفن نمی شود . بطور مثال بیماری که برای درمان تب و سرماخوردگی خود هم قرص استامینوفن و هم قرص سرماخوردگی را هر ۴تا ۶ساعت مصرف می کند ، مصرف استامینوفن روزانه ی وی ممکن است بیش از حد مجاز گردد.

-این دارو با غذا تداخل ندارد می توان قبل یا بعد از غذا آن را مصرف نمایید.

-در صورتی که از فرم مایع استامینوفن استفاده می نمایید ، مقدار مصرف در هر نوبت را دقیقاً طبق تجویز پزشک یا داروساز با پیمانه ، سرنگ یا قطره چکان مخصوص اندازه گیری نمایید .

-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، از مصرف نوبت فراموش شده صرف نظر نمایید و نوبت بعدی را طبق برنامه مصرف نمایید. به هیچ وجه مقدار دارو در یک نوبت را دوبرابر ننمایید.

 

 

موارد منع مصرف

سابقه حساسیت شدید، الکلیسم مزمن، بارداری، بیماری های کبدی و کلیوی

 

 

عوارض جانبی

-آسیب کبدی در دوزهای سمی (در صورت ایجاد علایم مسمومیت کبدی یا ایجاد حساسیت مصرف دارو باید قطع شود).

-احتمال حساسیت به استامینوفن در برخی افراد و بروز علائمی مانند مشکلات تنفسی ، ورم صورت یا لب ها، وجود دارد .

-در صورت مصرف طولانی مدت استامینوفن اگر شاهد تیرگی یا کاهش حجم ادرار، شکم درد شدید، خستگی زیاد یا زردی صورتی و چشم ها شدید، به پزشک خود مراجعه نمایید.

-در صورت مصرف ناخواسته یا بیش از حد استامینوفن حتما با مرکز کنترل مسمومیت یا اورژانس تماس بگیرید.ادرار تیره، تعرق زیاد ، خستگی تهوع و استفراغ یا اسهال همراه با شکم درد می تواند از علائم مسمومیت با استامینوفن باشد.

-این دارو می تواند عوارض نادر اما مهمی داشته باشد که علی رغم اینکه احتمال وقوع آنها کم می باشد اما پیگیری و توجه به آنها بسیار مهم می باشد.لذا در صورت داشتن علائم سرفه همراه با گلودرد ،خشکی و التهاب چشم وبروز لکه های قرمز پوستی فوراًبه پزشک خود یا مرکز درمانی مراجعه کنید.‎

 

تداخلات دارویی مهم

مصرف همزمان این دارو با الکل، ایزونیازید، فنی توئین، و سولفین پیرازون ترکیبات سمی ایجاد می کند.

 

 

هشدارها

استامینوفن جزء داروهای منع مصرف در فاویسم است. البته بیماران مبتلا به فاویسم به چهار دسته تقسیم می شوند. بیمارانی که نقص شدید آنزیم گلوگز ۶ فسفات دهیدروژناز را دارند اصلا نباید از استامینوفن استفاد ه کنند ولی کسانی که نقص نسبی این آنزیم را دارند بصورت محدود می توانند این دارو را تحمل کنند. در مقدار مصرف این دارو در اطفال بسیار دقت کنید چون مصرف زیاد آن می تواند سبب مسمومیت کبدی شود.

 

 

توصیه های دارویی

-در صورتی که از الکل یا فرآورده های الکلی استفاده نموده اید، مصرف استامینوفن می تواند برای شما عوارض کبدی به همراه داشته باشد.

-در صورتی که تب بیمار بالا تر از ۴۰ درجه سانتی گراد باشد یا همراه با علائمی مانند اسهال ، استفراغ ، گلو درد ، سر درد شدید و ادامه دار می باشد مراجعه به پزشک الزامی است و تنها کاهش با داروهای ضد تب، کفایت نمی کنند . لذا از مصرف استامینوفن بیش از ۲ روز یا برای کودکان زیر ۳ سال بدون نظر پزشک خودداری نمایید.

-مصرف شیاف استامینوفن می تواند منجر به خطا درجواب آزمایشات بالینی شود، لذا پیش از انجام آزمایش خون، ادرار و سایر موارد ، پزشک و یا مسئول آزمایشگاه را از مصرف این دارو مطلع نمایید.

-مصرف استامینوفن در اطفال با توجه به سن و وزن آن ها توسط پزشک محاسبه می شود. بطور کلی مصرف بیش از اندازه ی استامینوفن در کودکان و بزرگسالان منجر به عوارض کبدی می شود. به همین دلیل پیش از شروع مصرف این دارو مقدار مناسب مصرف روزانه را از پزشک خود سوال بفرمایید.

-در کودکان در صورت ادامه دار شدن تب بیشتر از ۳ روز یا تشدید علائم و عدم بهبودی تا ۵ روز ، بروز قرمزی یا تورم در بدن ، دارو را قطع و به پزشک مراجعه نمایید.

-در بزرگسالان در صورت ادامه ی علائم و عدم بهبودی بیشتر از ۱۰ روز ، یا ادامه ی تب بیشتر از ۳روز ، مصرف استامینوفن را قطع کرده و. به پزشک مراجعه کنید.

 

اشکال دارویی استامینوفن

شکل های مختلفی از این دارو وجود دارد از جمله: قطره٬ قرص٬ شربت٬ سوسپانسیون٬ شیاف٬ آمپول و ویال.

-طعم استامینوفن بسیار تلخ است و معمولا اطفال تمایلی به خوردن آن ندارند به همین دلیل برای بچه هایی که به طعم داروها خیلی حساسند پزشکان فرم سوسپانسیون را تجویز می کنند. در سوسپانسیون از املاحی استفاده می شود که حلالیت کمتری دارند و طعم دارو مخفی می شود و بصورت ذرات معلق جامد درون مایع پراکنده است ولی به علت حلالیت کمتر نسبت به شربت اثرات دارو با تاخیر ظاهر می شود.

-در قطره استامینوفن غلظت دارو حداکثر است و دارو سریعتر اثر می کند ولی مشکل آن طعم تلخ قطره استامینوفن است.

-اگر پزشک بخواهد این دارو بسیار سریع اثر کند فرم شیاف را تجویز می کند در این صورت دارو سریع جذب می شود و چون از کبد عبور نمی کند تقریبا به طور کامل جذب می شود.

 

شیاف استامینوفن

شیاف استامینوفن در درد های خفیف عضلانی استخوانی ، کمر درد و سردرد کاربرد دارد.
‎در سرماخوردگی و آنفولانزا ، دندان درد ، درد های قاعدگی وهمچنین کاهش تب نیز استفاده می شود.
‎بیشترین مصرف این دارو در کاهش تب کودکان و نوزادان می باشد . استامینوفن این کار را با اثر بر روی مواد شیمیایی موجود در مغز که مسئول تحریک درد و تنظیم دما در اعصاب هستند، انجام می دهد .

 

پیش از مصرف شیاف استامینوفن

– در صورت بارداری یا شیردهی به پزشک اطلاع دهید .-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجادکند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.( خصوصا ایزونیازید، داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین)
-در صورتی که مبتلا به بیماری فاویسم هستید ، مصرف استامینوفن برای شما ممکن است مناسب نباشد .
-در صورت هرگونه حساسیت دارویی یا غذایی پزشک خود را مطلع نمایید .
-در صورت سابقه ی هرگونه مشکلات کبدی و یا کلیوی به پزشک خود اطلاع دهید .
-در صورتی که از الکل و یا فرآورده های الکلی استفاده می نمایید حتما به پزشک خود اطلاع دهید .

 

نحوه ی مصرف شیاف استامینوفن

-دست های خود را قبل و پس از استعمال شیاف بشویید.
‎-در صورتی که شیاف نرم شده است ، پیش از مصرف به مدت ۱۵ دقیقه آن را در یخچال قرار دهید.
‎-شیاف را از پوشش خود خارج نمایید و با کمی آب سرد مرطوب نمایید ، سپس به یک پهلو دراز کشیده و شیاف را در جهت مناسب ، با کمی فشار وارد مقعد نمایید .
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، از مصرف نوبت فراموش شده صرف نظر نمایید و نوبت بعدی را طبق برنامه مصرف نمایید. به هیچ وجه مقدار دارو در یک نوبت را دوبرابر ننمایید.

عوارض شایع شیاف استامینوفن

-احتمال حساسیت به استامینوفن در برخی افراد و بروز علائمی مانند مشکلات تنفسی ، ورم صورت یا لب ها، وجود دارد .
‎-در صورت مصرف طولانی مدت استامینوفن اگر شاهد تیرگی یا کاهش حجم ادرار ، شکم درد شدید ، خستگی زیاد یا زردی صورتی و چشم ها شدید ، به پزشک خود مراجعه نمایید .
‎-در صورت مصرف ناخواسته یا بیش از حد استامینوفن حتما با مرکز کنترل مسمومیت یا اورژانس تماس بگیرید.ادرار تیره، تعرق زیاد ، خستگی تهوع و استفراغ یا اسهال همراه با شکم درد می تواند از علائم مسمومیت با استامینوفن باشد .

 

نگهداری شیاف استامینوفن

-شیاف استامینوفن را در دمای اتاق و یخچال ( ۲ تا ۲۵ درجه سانتی گراد ) می توانید نگهداری نمایید .
‎-از قرار دادن شیاف در معرض گرما ، نور و رطوبت خودداری نمایید .
‎-از قرار دادن این دارو در دسترس اطفال جدا خودداری نمایید .
-این دارو می تواند عوارض نادر اما مهمی داشته باشد که علی رغم اینکه احتمال وقوع آنها کم می باشد اما پیگیری و توجه به آنها بسیار مهم می باشد.لذا در صورت داشتن علائم سرفه همراه با گلودرد ،خشکی و التهاب چشم وبروز لکه های قرمز پوستی فوراًبه پزشک خود یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

 

استامینوفن خوراکی

این دارو در تسکین درد های خفیف تا متوسط مانند سر درد ، درد عضلانی ، دردهای قاعدگی و دندان درد کاربرد دارد.
‎این دارو همچنین برای کاهش دمای بدن ، به عنوان داروی ضد تب در سرماخوردگی ، آنفولانزا و… در اطفال و بزرگسالان استفاده می شود.
‎این دارو علاوه بر فرم تزریقی و شیاف، انواع خوراکی مختلف مانند قرص ، قطره ، شربت و سوسپانسیون خوراکی موجود می باشد.
‎همچنین از این دارو کپسول و قرص های خوراکی متنوعی در ترکیب با داروهای دیگر ( مانند کافئین ، آنتی هیستامین و … ) نیز جهت تسکین درد و تب و رفع علائم عمومی سرماخوردگی و سایر بیماری ها تولید شده است.

آمپول استامینوفن

ACETAMINOPHEN 150MG/ML 6.7ML VIAL
ACETAMINOPHEN 1G/100ML INJ
ACETAMINOPHEN 150MG/ML 4ML INJ
ACETAMINOPHEN 300MG/2ML AMP

-هر آمپول پاراستامول قبل از تزریق حتما باید با ۱۰۰ml از محلول سدیم کلراید ۰.۹% تزریقی مخلوط گردد و سپس به صورت وریدی انفوزیون شود. بین هر دو تزریق نیز باید ۴ ساعت فاصله زمانی باشد.

-بزرگسالان با وزن بالای ۵۰kg: 1g پاراستامول ۴ بار در روز هر آمپول در ۱۰۰ml از محلول نرمال سالین تزریقی مخلوط گردد حداقل باید بین هر دو تزریق ۴ ساعت فاصله زمانی باشد و دوز روزانه پاراستامول نباید از ۴gتجاوز نماید.پ

-بزرگسالان باوزن کمتر از ۵۰و کودکان بیشتر از ۳۳kg( حدود ۱۱ ساله): ۱۵mg پاراستامول به ازاء هر کیلو وزن بدن در هر نوبت و ۴ بار در روز . در صورت اختلاط محتویات یک آمپول در ۱۰۰cc سرم سدیم کلراید ۰.۹% ، معادل با ۱.۵ml از محلول حاصله به ازاء هر کیلو وزن بدن. دوز روزانه نباید از kg/mg 60 ( تقریبا معادل ۳g پاراستامول) تجاوز نماید.

-کودکان با وزن ۱۰ تا ۳۳kg (1 تا ۱۱ ساله): ۱۵mg/kg وزن بدن ۴ بار در روز . در صورت اختلاط محتویات یک آمپول در ۱۰۰ سی سی سرم سدیم کلراید ۰.۹% ، معادل با ۱.۵ml از محلول حاصله به ازاء هر کیلو وزن بدن. ماکزیمم میزان مصرفی در طول یک روز نباید از ۶۰mg/kg ( تقریبا معادل ۲g پاراستامول) تجاوز نماید.

-نوزادان با وزن کمتر از ۱۰kg ( زیر یک سال): ۷.۵mg پاراستامول به ازاء هر کیلو وزن بدن در هر نوبت و ۴ بار در روز . در صورت اختلاط محتویات یک آمپول در ۱۰۰cc سرم سدیم کلراید ۰.۹% ، معادل با ۰.۷۵میلی لیتر از محلول حاصله به ازاء هر کیلو وزن بدن. دوز روزانه نباید از ۳۰mg/kg تجاوز نماید.

-در افراد با نارسائی کلیوی حاد: در این بیماران با کلیرانس کراتین کمتر از۳۰ml/min باید فاصله بین دو تزریق تا ۶ ساعت افزایش یابد.
محلول تزریقی باید در زمان بیشتر از ۱۵ دقیقه انفوزیون گردد.

اسامی تجاری موجود در ایران

۱.قطره تایلانول ۱۰۰ میلی گرم/میلی لیتر
۲.قطره استامینوفن-حکیم ۱۰۰ میلی گرم/میلی لیتر
۳.قطره استامینوفن-بهسا ۱۰۰ میلی گرم/میلی لیتر
۴.قطره استامینوفن زهراوی ۱۰۰ میلی گرم/میلی لیتر
۵.قطره استامینوفن تولید دارو
۶.قطره استامینوفن خوارزمی
۷.شربت رازواستامینوفن ۱۲۰ میلی گرم/۵ میلی لیتر
۸.شربت کوریزان کودکان درد و تب ۶۰ میلی لیتر
۹.محلول استامینوفن-بهسا ۱۲۰ میلی گرم/۵ میلی لیتر
۱۰.محلول استامینوفن تولیددارو ۱۲۰ میلی گرم/۵ میلی لیتر
۱۱.شربت استامینوفن راموفارمین ۶۰ میلی لیتر
۱۲.محلول استامینوفن فارماشیمی ۱۲۰ میلی گرم/۵ میلی لیتر
۱۳.شربت استامینوفن مینو ۶۰ میلی لیتر
۱۴.محلول استامینوفن مینا ۱۲۰ میلی گرم/۵ میلی لیتر
۱۵.شربت استامینوفن امین ۱۲۰ میلی گرم/۵ میلی لیتر
۱۶.سوسپانسیون تایلوفن ۱۲۰ میلی گرم/۵ میلی لیتر
۱۷.سوسپانسیون استامینوفن-سها
۱۸.سوسپانسیون استامینوفن-عماد ۱۲۰ میلی گرم/۵ میلی لیتر
۱۹.سوسپانسیون استامینوفن-سی دی ۱۲۰ میلی گرم/۵ میلی لیتر
۲۰.سوسپانسیون استامینوفن تهران دارو ۱۲۰ میلی گرم/۵ میلی لیتر
۲۱.سوسپانسیون نوافن اطفال ۱۲۰میلی گرم/۵میلی لیتر
۲۲.شیاف استامینوفن-ناژو ۱۲۵ میلی گرم
۲۳.شیاف استامینوفن-بهوزان ۱۲۵ میلی گرم
۲۴.شیاف استامینوفن-ا آر ۱۲۵ میلی گرم
۲۵.شیاف استامینوفن دی پی ۱۲۵ میلی گرم
۲۶.کپسول نرم استاژل ۳۲۵ میلی گرم
۲۷.شیاف استامینوفن-بهوزان ۳۲۵ میلی گرم
۲۸.شیاف استامینوفن دی پی ۳۲۵ میلی گرم
۲۹.شیاف استامینوفن ابوریحان ۳۲۵ میلی گرم
۳۰.قرص استامینوفن-سها ۳۲۵ میلی گرم
۳۱.قرص استامینوفن شفا ۳۲۵ میلی گرم
۳۲.قرص استامینوفن-جالینوس ۳۲۵ میلی گرم
۳۳.قرص استامینوفن حکیم ۳۲۵ میلی گرم
۳۴.قرص استامینوفن آریا ۳۲۵ میلی گرم
۳۵.قرص استامینوفن روزدارو ۳۲۵ میلی گرم
۳۶.قرص استامینوفن مداوا ۳۲۵ میلی گرم
۳۷.قرص استامینوفن البرزدارو ۳۲۵ میلی گرم
۳۸.قرص استامین ۳۲۵ میلی گرم
۳۹.کپسول نرم استاسافت ۵۰۰ میلی گرم
۴۰.کپسول نرم استاژل ۵۰۰ میلی گرم
۴۱.قرص روزافن ۵۰۰ میلی گرم
۴۲.قرص بایلنول ۵۰۰ میلی گرم
۴۳.قرص آلفا-استامینوفن ۵۰۰ میلی گرم
۴۴.قرص استامینوفن-سها ۵۰۰ میلی گرم
۴۵.قرص استامینوفن-سبحان ۵۰۰ میلی گرم
۴۶.قرص استامینوفن-شفا ۵۰۰ میلی گرم
۴۷.قرص استامینوفن-جالینوس ۵۰۰ میلی گرم
۴۸.قرص استامینوفن-حکیم ۵۰۰ میلی گرم
۴۹.قرص استامینوفن-آریا ۵۰۰ میلی گرم
۵۰.قرص استامینوفن شهردارو ۵۰۰ میلی گرم
۵۱.قرص استامینوفن سامی ساز ۵۰۰ میلی گرم
۵۲.قرص استامین ۵۰۰ میلی گرم
۵۳.قرص تاینی فن ۸۰ میلی گرم
۵۴.شیاف پانادول ۱۲۵ میلی گرم
۵۵.قرص پانادول اکسترا ۵۰۰/۶۵ میلی گرم
۵۶.قرص اکسدرین ۲۵۰/۶۵/۲۵۰ میلی گرم
۵۷.آمپول آپوتل ۱۵۰ میلی گرم/میلی لیتر ۶.۷ میلی لیتر
۵۸.قرص جویدنی تاینی فن ۱۲۵ میلی گرم
۵۹.قرص جویدنی تاینی فن ۱۶۰ میلی گرم
۶۰.قطره استامینوفن شهردارو ۱۰۰میلی گرم/میلی لیتر
۶۱.قطره استامینوفن داروپخش ۱۰۰میلی گرم/میلی لیتر
۶۲.قطره آمیفن ۱۰۰ میلی گرم/میلی لیتر
۶۳.شربت استامینوفن زهراوی ۱۲۰میلی گرم/۵میلی لیتر
۶۴.شربت استامینوفن خوارزمی ۱۲۰میلی گرم/۵میلی لیتر
۶۵.سوسپانسیون ساسفن ۱۲۰میلی گرم/۵میلی لیتر
۶۶.سوسپانسیون استامینوفن شهردارو ۱۲۰میلی گرم/۵میلی لیتر
۶۷.سوسپانسیون استامینوفن دی.بی ۱۲۰میلی گرم/۵میلی لیتر
۶۸.سوسپانسیون استامینوفن-حکیم ۱۲۰میلی گرم/۵میلی لیتر
۶۹.شیاف اطفال استامینوفن فارماشیمی ۱۲۵ میلی گرم
۷۰.شیاف استامینوفن فارماشیمی ۳۲۵میلی گرم
۷۱.قرص استامینوفن خوارزمی ۳۲۵میلی گرم
۷۲.قرص تایلانول ۳۲۵ میلی گرم
۷۳.کپسول ژلاتین مینوفن ۵۰۰ میلی گرم
۷۴.قرص تایلانول ۵۰۰ میلی گرم
۷۵.شربت کوریزان کودکان درد و تب ۱۲۰ میلی گرم/۵میلی لیتر ۱۲۰ میلی لیتر
۷۶.ویال پاراستامول جی.ایی.اس ۱۰میلی گرم/میلی لیتر ۱۰۰ میلی لیتر
۷۷.آمپول تایلوفن ۱۵۰ میلی گرم/میلی لیتر ۶.۷ میلی لیتر
۷۸.ویال پاراستامول جنریس ۱۰ میلی گرم/میلی لیتر ۱۰۰ میلی لیتر
۷۹.شیاف استامینوفن-عماد ۱۲۵ میلی گرم
۸۰.شیاف استامینوفن-عماد ۳۲۵ میلی گرم
۸۱.ویال پاراستامول بی.براون ۱۰ میلی گرم/میلی لیتر ۱۰۰ میلی لیتر
۸۲.ویال پاراستامول بی.براون ۱۰ میلی گرم/میلی لیتر ۵۰ میلی لیتر
۸۳.قطره استامینوفن دی.بی ۱۰۰میلی گرم/میلی لیتر
۸۴.قطره پاراکید ۱۰۰ میلی گرم/میلی لیتر
۸۵.سافت ژل استاپرل ۳۲۵ میلی گرم
۸۶.سافت ژل استامینوفن جابر ۵۰۰ میلی گرم
۸۷.سافت ژل استاپرل ۵۰۰ میلی گرم
۸۸.سافت ژل استامینوفن رویان دارو ۵۰۰ میلی گرم
۸۹.ویال پاراستامول ۱۰MG/ML الحاوی ۱۰۰ میلی لیتری
۹۰.شیاف آفی ستامول ۱۲۵ میلی گرم
۹۱.آمپول استامینوفن البرز دارو ۱۵۰میلی گرم/میلی لیتر ۶.۷ میلی لیتر
۹۲.محلول تزریقی پاراستامین ۱۰میلی گرم/میلی لیتر ۱۰۰ میلی لیتر
۹۳.محلول تزریقی پاراستامین ۱۰میلی گرم/میلی لیتر ۵۰ میلی لیتر
۹۴.قرص استامینوفن راموفارمین ۵۰۰ میلی گرم
۹۵.آمپول استاجکت ۱۵۰ میلی گرم/میلی لیتر ۶.۷ میلی لیتر
۹۶.قرص استافلش ۵۰۰ میلی گرم
۹۷.قرص استاگروفن ۵۰۰ میلی گرم
۹۸.قرص استاگروفن ۳۲۵ میلی گرم
۹۹.قرص کدیمال ۵۰۰ میلی گرم
۱۰۰.قرص کدیمال ۳۲۵ میلی گرم
۱۰۱.قرص استامینوفن مفید ۳۲۵ میلی گرم
۱۰۲.سافت ژل مای تافن ۳۲۵ میلی گرم – مای-تافن
۱۰۳.آمپول پیرومول ۱ گرم/۶.۷ میلی لیتر
۱۰۴.آمپول پاراتل ۱ گرم/۶.۷ میلی لیتر
۱۰۵.آمپول نوپایرو ۱۵۰ میلی گرم/۱ میلی لیتر ۶.۷ میلی لیتر
۱۰۶.شربت ولوتیل لیتو ۱۲۰ میلی گرم/۵ میلی لیتر ۱۲۰ میلی لیتر
۱۰۷.قطره استامینوفن نیکسادا ۱۰۰ میلی گرم/میلی لیتر ۱۵ میلی لیتر
۱۰۸.شربت استاسنس ۱۲۰ میلی گرم/۵ میلی لیتر ۶۰ میلی لیتر

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *