فایل PDF, کتابخانه, مقالات

احیای قلبی ریوی (CPR)

عملیات احیای قلبی-ریوی

احیا قلبی ریوی (CPR)، یک اقدام حیاتی و نجات دهنده در زمان ایست قلبی است. تشخیص ایست قلبی توسط عموم مردم و شروع سریع عملیات احیا باعث افزایش شانس زنده ماندن تا ۲-۳ برابر می شود. سالانه در امریکا ۴۷۵۰۰۰ نفر به علت ایست قلبی فوت میکنند. با توجه به این رقم بالا، آموزش همگانی احیا باعث افزایش شانس زنده ماندن می شود. توجه داشته باشید که هر یک دقیقه تاخیر باعث از بین ۱۰ درصد شانس برگشت بیمار است و پس از ۶ دقیقه دیگر حتی اگر بیمار به حیات بازگردد مطمئنا آسیب مغزی برگشت ناپذیر به وی وارد شده است.

چرا عملیات احیا مهم است؟

عملیات احیا باعث حفظ جریان خون به ارگان های مهم بدن (از جمله مغز) می شود. زنجیره نجات که توسط انجمن قلب امریکا (AHA) تعریف شده است، شامل: تشخیص ایست قلبی و‌ فعال سازی اورژانس ۱۱۵، شروع سریع ماساژ قلبی، آوردن دستگاه شوک AED، انتقال سریع توسط EMS به اورژانس، ادامه احیا به صورت پیشرفته در بیمارستان.

 

عملیات احیا پایه یا BLS (basic life support) در افراد کارکنان بهداشتی و افراد عادی متفاوت است. در مورد کارکنان بهداشت یا افراد آموزش دیده، ابتدا بایستی نبض مرکزی را طی ۱۰ثانیه چک کنند و درصورت عدم نبض مرکزی بایستی عملیات احیا را شروع و ماساژ قلبی و تنفس دهان-دهان به نسبت ۳۰:۲ انجام دهند٫ولی در افراد عادی درصورتیکه شاهد ایست قلبی فردی باشند یا با فردی بیهوش در محیط کار، خانه یا پارک مواجه شوند. ابتدا باید ایشان را صدا زده و اگر پاسخ نداد سریع به اورژانس ۱۱۵ اطلاع یا فردی را برای این کار بفرستند، بلافاصله ماساژ قلبی را شروع کنند (در احیا بالغین نیاز به تنفس نیست و توصیه اکید به ماساژ قلبی میشود) انجمن قلب امریکا توصیه اکید به hands-only-cpr دارد و ماساژ تا رسیدن پرسنل اورژانس و آوردن دستگاه AED بر بالین بایستی ادامه یابد.

مراحل انجام CPR

۱.صحنه را بررسی کنید و مطمئن شوید که فرد در حالتی قرار گرفته تا بتواند کمک دریافت کند.

۲.شرایط پاسخگویی بیمار را بررسی کنید، اگر یک فرد بالغ است از وی بپرسید که حال او خوب است؟

۳.اگر با یک نوزاد طرف هستید به پای او ضربه بزنید و عکس‌العمل او را بررسی کنید. اگر فرد پاسخگو نیست سریعا با اورژانس تماس بگیرید و از کس دیگری نیز برای عملیات احیا کمک بگیرید، اگر تنها

هستید و یا فردی که برای وی CPR انجام می دهید قربانی غرق شدن در آب بوده و یا یک کودک یک تا هشت ساله است ابتدا به مدت دو دقیقه CPR را انجام دهید و سپس با اورژانس تماس بگیرید.

۴.اگر دستگاه AED در دسترس شما هست از آن دستگاه برای بررسی ریتم قلب استفاده کنید و اگر دستگاه در دسترس نیست وقت تلف نکنید کار احیا را شروع کنید.

۵.عملیات فشردن قفسه سینه را شروع کنید، پس از ۳۰ بار فشردن قفسه سینه (در جوانان به اندازه ۵ سانتیمتر و با دو دست، در کودکان ۱ تا ۸ سال با یک دست و ۵ سانتیمتر فشار، در نوزادان به

اندازه ۳ سانتیمتر و با دو انگشت) ۲ عدد تنفس مصنوعی انجام دهید، این کار را با سرعت ۱۰۰ تا ۱۲۰ بار در دقیقه انجام دهید.

۶.این کار را تا زمانی که فرد شروع به نفس کشیدن کند و یا اورژانس از راه برسد ادامه دهید.

۷.اگر فرد شروع به نفس کشیدن کرد او را به آرامی بخوابانید و منتظر اورژانس باشید.

 

خلاصه عملیات احیا پایه

معیارهای ماساژ قلبی با کیفیت

۱.ماساژ با سرعت ۱۰۰-۱۲۰ بار در دقیقه.

۲.عمق فشردن قفسه سینه ۵ سانتی متر باشد.

۳.در حین ماساژ اجازه بازگشت قفسه سینه (chest recoil) به حالت اول داده شود.

۴.دست ها به صورت قلاب شده و با کف دست در نیمه تحتانی جناق سینه گذاشته شود، آرنج ها کاملا صاف (اگر بیمار رو سطح نرم یا تخت است،به روی زمین منتقل کنید).

۵.در صورت وجود دستگاه AED در اولین فرصت آن را استفاده می کنیم.

دستگاه AED به گونه ای طراحی شده که قابل استفاده توسط عموم مردم باشد، تمامی مراحل را به فرد آموزش داده و پس از چسباندن چسب مخصوص روی قفسه سینه بیمار، دستگاه به صورت اتوماتیک ریتم قلب را آنالیز کرده و در صورت نیاز شوک می دهد. درحال حاضر آمبولانس ها و موتور آمبولانس های کشور مجهز به AED هستند. درخیلی از کشورها این دستگاه در اماکن عمومی (فرودگاه، ایستگاه قطار، فروشگاه) وجود دارد. بنابراین احیاء قلبی را یاد بگیرم، جدی بگیریم و به اطرافیانمان آموزش دهیم، شاید روزی شما نجات دهنده زندگی فردی باشید.

 

 

جهت مطالعه تکمیلی عملیات پایه ای احیای قلبی-ریوی (CPR) فایل PDF زیر را دانلود کنید.

دانلود فایل احیای قلبی ریوی (CPR)

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *